Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

13/11/2014 - Palestyna - Salezjański Ośrodek Artystyczny wspiera młodzież i tradycję
Zdjęcie artykułu -PALESTYNA – SALEZJAńSKI OśRODEK ARTYSTYCZNY WSPIERA MłODZIEż I TRADYCJę

(ANS – Betlejem) – Salezjański Ośrodek Artystyczny, mający swoją siedzibę we wspólnocie “Dzieciątka Jezus” w Betlejem, przedstawia znaczącą rzeczywistość salezjańską, łączącą zachownie lokalnych technik rzemieślniczych z bodźcem do kreatywnej twórczości i przygotowaniem do pracy młodych Palestyńczyków. W kontekście Bożego Narodzenia ośrodek na nowo chce zaprezentować własne prace, które są wyrazem docenienia rzemieślniczego dziedzictwa, czyniąc z nich narzędzie pokoju, miłości i pragnienia wolności. 

Ośrodek, który powstał w 2005 roku jako owoc współpracy wspólnoty salezjańskiej w Betlejem z włoską NGO “Volontariato Internazionale per lo Sviluppo” (VIS), przy wsparciu ministerstwa spraw zagranicznych Włoch, jest jedyną szkołą w Palestynie, która “formalnie” uczy technik tradycyjnego rzemiosła, z użyciem oliwnego drewna, masy perłowej i ceramiki, co jest możliwe dzięki zaangażowaniu wykwalifikowanych rzemieślników.

W tym ośrodku ludzie młodzi są stale zachęcani do poszukiwania nowych rozwiązań twórczych i ikonograficznych, które można byłoby potem zrealizować z wykorzystaniem materiałów i narzędzi związanych z własną tradycją. Kreatywność uczniów jest rozwijana w ramach lekcji rysunku i historii sztuki, poprzez wizyty naukowe w znaczących ośrodkach historycznych i archelogicznych, spotkania i rozmowy z artystami zagranicznymi, a gdy to jest możliwe – także poprzez podróże zagraniczne. Rezultaty tego są często zaskakujące.

Ośrodek posiada dział dydaktyczny i dział produkcji. Ten ostatni tworzą absolwenci różnych kierunków, którzy odbywają trzyletnią praktykę w szkole. Pozwala im to dalej się doskonalić, a jednocześnie nieco zarobić.   

Ośrodek prowadzi także różne zajęcia, które przygotowują byłych uczniów do wejścia w świat pracy – co jest możliwe dzięki darowiznom w postaci maszyn i narzędzi do obróbki, odpowiedniej asystencji w czasie wykonania małych domowych wyrobów rzemieślniczych – i udzielają mikrokredytów.

Sprzedaż za granicę wyrobów rzemieślniczych jest tutaj bardzo ważna, jako że pozwala ona szkole się utrzymać, a młodym rzemieślnikom znaleźć rynek zbytu, i uniknąć zastoju, który odczuwa poważnie cała turystyka na Ziemi Świętej. Nie możemy przy tym zapominać, że te małe dzieła sztuki, które przybliżają zagranicy historię, tradycję i potrzeby narodu palestyńskiego, stają się narzędziami miłości do sztuki, sprawiedliwości, pokoju i pragnienia wolności.

Aby uzyskać więcej informacji i zapoznać się z katalogami wyrobów artystycznych, wystarczy wejść na stronę ośrodka. Należy wspomnieć tu także o stronie web poświęconej przylegającemu do tego ośrodka Muzeum Bożego Narodzenia, które gromadzi przeszło 200 szopek, wykonanych w różnym stylu i o różnych rozmiarach.

Opublikowano 13/11/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca