Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

10/7/2014 - Argentyna - Archiwum na ziemi snów
Zdjęcie artykułu -ARGENTYNA – ARCHIWUM NA ZIEMI SNÓW
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Argentyna) – Salezjańskie Archiwum Patagonii (ASP) jest owocem intuicji ks. Renato Ziggiottiego w czasie, kiedy był przełożonym generalnym. W 1956 r., w czasie wizyty w Patagonii, odkrył niewiarygodną wartość historyczną śladów i znaków, jakie pozostały po pierwszych misjonarzach salezjańskich. Stąd też upoważnił ks. Pascuala Paesę, salezjanina, do  SDB, do przeczesania, dom po domu, całej ziemi, o której śnił Ksiądz Bosko, i zgromadzenie znalezionego tam materiału.

W ten sposób, kilka lat później, powstało w Bahía BlancaSalezjańskie Archiwum Patagonii, gdzie dzisiaj mieści się siedziba instytutu.

W ASP znajdują się dokumenty (kroniki domów, korespondecja, diariusze, segregatory, raporty dotyczące tubylców) oraz książki (z zakresu teologii, historii, katechetyki), które były wykorzystywane w tym czasie. W 1978 r., do pracy, jaką już wykonał ks. Paesa, doszła ta zrealizowana przez ks. Valentine Reboka, który został jego następcą w tym dziele aż do śmierci, która nastąpiła 34 lata później, w 2012 roku.

W tym Archiwum znajdują się także listy Ks. Bosko i błogosławionych: Artemidesa Zattiego i Zefiryna Namuncury, niektóre części odzienia błogosławionego Zattiego, inkunabuły, stare mapy, rejstr chrzcielny z czasów zdobycia pustyni w 1879 r., czytanki katolickie, sala całkowicie poświęcona fotografiom, a także nieznane dotąd filmiki, jak również obszerna biblioteka historyczna, salezjańska, zakonna i świecka, daje obraz myśli, która towarzyszyła wszystkim przedsięwzięciom.  

Obecnie Salezjańskie Archiwum Patagonii liczy 14 sal, a odpowiada za nie pani prof. Pamela Alarcón, wykładowca historii, która w przeszłości pełniła także funkcję sekretarki ówczesnej inspektorii argentyńskiej z siedzibą w Bahía Blanca. Do niej dołączyła później prof. Julieta Ferraggine, również wykładająca historię. Obie wykładowczenie przeszły szkolenie w zakresie archiwistyki i robią specjalizację z muzeologii.

A poza tym, w 2013 r. rozpoczął się Projekt wolontariatu w zakresie praktyki zawodowej, w który zaangażowanych jest w 2014 r. już 20 wolonatariuszy, studentów ostatnich lat takich kierunków, jak historia, filozofia, literatura, geografia, bibliotekoznawstwo, turystyka i muzyka. Wolontariuszom – pojedynczym osobom, jak i małym grupom – przydzielony został odpowiedni program pracy i każdy z nich udziela się w siedzibie ASP jeden dzień w ciągu tygodnia. A poza tym, przynajmniej raz w roku, wyniki swoich badań muszą zaprezentować na kongresie akademickim.   

Obecnie są realizowane następujące projekty:

- Porządkowanie i katalogowanie źródeł dokumentalnych ASP, dział domy;

- Porządkowanie i katalogowanie źródeł fotograficznych, dział domy;

- Porządkowanie i katalogowanie Biblioteki historycznej/dział Biblioteka Patagońska;

- Badania na specyficzne tematy: praca interdyscyplinarna, którą prowadzą studenci: Joaquín García Insausti (historia) i Andoni Freije (filozofia). “Zdobycie pustyni z misyjnego punktu widzenia”. Obejmują dyskusję nad koncepcjami cywilizacji i barbarzyństwa, źródło Ricardi, 1887.

Wizyty szkolne

ASP przyjmuje także grupy uczniów ze szkół podstawowych i średnich oraz instytutów szkolnictwa wyższego, promując edukację w zakresie troski o dziedzictwo kulturowe i dokumentację historyczną, oraz przybliżając ludzi młodych do archiwistycznej i historycznej pracy badawczej. W ten sposób chce się także wzmocnić tożsamość salezjańską i poczucie przynależności tych ludzi młodych do Rodziny Salezjańskiej.  

Opublikowano 10/07/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca