Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

2/7/2014 - Pakistan - Nowa wiosna dla Kościoła
Zdjęcie artykułu -PAKISTAN –  NOWA WIOSNA DLA KOśCIOłA
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Lahore) – Z chwilą mianowania biskupów Faisalabad i Lahore oraz administratora apostolskiego w Multan, Kościół w Pakistanie zmierza w kierunku nowej wiosny. “Jesteśmy bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu. Są to bardzo pozytywne kroki dla Kościoła. Nowi przywódcy i nowe idee: Kościół pakistański tego potrzebuje. Będziemy razem pracować na rzecz postępu i rozwoju Kościoła w Pakistanie” – oświadczył przedstawicielowi agencji “Fides” nowy arcybiskup Lahore, abp Sebastian Shaw OFM.

“Wśród nowych biskupów – wyjaśnia abp Shaw – jest wspólne podejście: wszyscy spoglądamy na naszą sytuację z nadzieją, starając się współpracować. Dla przykładu, komisje ds. katechizacji, liturgii, “Caritas”, ekonomii porozumiewają się i działają wspólnie. A poza tym, łączy nas przyjaźń już od czasów seminarium. Mamy zamiar zastosować jedną metodę współpracy na wszystkich polach. Gdy będzie większa jedność, wyjdzie to z korzyścią dla przyszłości Kościoła”.

Biskupi podzielają troskę dotyczącą największych potrzeb duszpasterskich. Jedną z nich jest formacja katechetów: “Tylko w Lahore mamy ich 300, rozrzuconych po całym obszarze. Stanowią bardzo znaczącą obecność, ponieważ żyją wśród ludzi i dodają bodźca życiu wspólnot. Są ludzie świeccy, nasi misjonarze na peryferiach, osoby znaczące dla przygotowania ludu do przyjęcia sakramentów; ci są formowani zgodnie z nowymi wytycznymi teologicznymi i duszpasterskimi”.

Innym priorytetem jest edukacja. “W szkołach katolickich jedynie w Lahore mamy 800 tysięcy uczniów, z których 90% to muzułamanie. Szkoły są niezwykle cenne w dialogu ze społeczeństwem. W szkołach realizowany jest dialog życia, który jest drogą do budowania społeczeństwa bardziej otwartego, tolerancyjnego i pluralistycznego, charakteryzującego się pokojowym współżyciem. Poprzez uczniów utrzymujemy kontakt z rodzinami. W ten sposób szkoły stają się naszymi wyspecjalizowanymi centrami dialogu. Młodzi ludzie są przyszłością społeczeństwa: od nich zaczynamy budować wzajemne poszanowanie dla wszystkich religii w naszym kraju”.

I to jest linia, po której poruszają się także salezjanie obecni w Lahore, jak również w Quetta, gdzie prowadzą szkołę techniczną, podstawową i średnią, dwa męskie internaty i jeden żeński, oratorium świąteczne i opiekują się uchodźcami z Afganistanu z sześciu szkół: działają we wszystkich tych miejscach, w których kształceniu formalnemu towarzyszy wychowanie do wartości i poszanowania wszystkich istot ludzkich. 

Dialog posuwa się do przodu, także dzięki liderom religijnym i współpracy z przywódcami islamskimi, czego przykładem jest chociażby imam wielkiego meczetu w Lahore, Syed Muhammad Abdul Khabir Azad, z którym abp Shaw często się spotyka i współpracuje, dając dobry przykład przyjaźni islamsko-chrześcijańskiej.

Opublikowano 02/07/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca