Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

19/6/2014 - Dom Generalny - Całościowe spojrzenie, by nie zapomnieć o uchodźcach
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – CAłOśCIOWE SPOJRZENIE, BY NIE ZAPOMNIEć O UCHODźCACH

(ANS – Rzym) – Światowy Dzień Uchodźcy, który jest obchodzony 20 czerwca, nie jest zwykłą datą do zapamiętania, ale dotyka on jednej z najbardziej krytycznych rzeczywistości dotyczących współczesnej ludzkości. Według danych Narodów Zjednoczonych, „aktualnie jest ponad 22 miliony uchodźców na całym świecie, wśród których większość stanowią kobiety i dzieci, zmuszone do opuszczenia swoich krajów z powodu braku tolerancji i przemocy”. A jak Zgromadzenie Salezjańskie odpowiada na tę sytuację?

Jest to rzeczywistość, która wpisuje się w posłannictwo Zgromadzenia już od jego początków: Ks. Bosko przywiązywał szczególną uwagę właśnie do młodych imigrantów przybywających spoza Turynu. Nie tylko ich przyjmował i wychowywał, ale ich poszukiwał na ulicach, targowiskach i placach budowy w mieście.

Gdy chodzi o rok 2014, ropatrywany w kontekście Światowego Dnia Uchodźcy, Zgromadzenie salezjańskie i jego współpracownicy, podejmują znaczącą pracę na rzecz imigrantów i uchodźców w licznych krajach, zwłaszcza “trzeciego świata”. ONZ uważa, że to, co jest najbardziej istotne dzisiaj, to “ochrona uchodźców, wspieranie ich, aby mogli rozpocząć nowe życie i powrócić do swoich krajów, oraz towarzyszenie im, aby mogli zintegrować się ze społeczeństwem krajów, które ich przyjęły”. A oto przykłady takich specyficznych inicjatyw w tym względzie:  

Gdy chodzi o opiekę nad uchodźcami Kakuma, w Kenii, stanowi tutaj najlepszy przykład. Zgromadzenie Salezjańskie jest jedyną instytucją, która jest obecna „wewnątrz” tego obozu, towarzysząc uchodźcom, zwłaszcza ludziom młodym. Tam znajdują się: parafia, szkoła i oratorium.

W poszukiwanie długotrwałych rozwiązań, pozwalających uchodźcom rozpocząć nowe życie w normalnym środowisku angażują się Prokury Misyjne i wolontariusze wraz salezjanami, którzy pracują wśród młodych i rodzin uchodźców, pomagając im wyjść z  ekstremalnych sytuacji wykluczenia społecznego i niewolnictwa. Pośród wielu inicjatyw, które są podejmowane w Indiach, w Nowym Delhi, wyróżniają się “kluby młodzieżowe”, których celem jest wyrwanie ludzi młodych z nieludzkich warunków, w jakich żyją, czyniąc to poprzez kształcenie zawodowe i zabawę. Oprócz tego, salezjanie obejmują opieką rodziny uchodźców, które uciekły przed przemocą w Syrii, w Bangi (Republika Środkowoafrykańska), i w wielu innych krajach świata.

Przeniesienie i zintegrowanie ze społeczeństwem innego kraju, w całej jego różnorodności społecznej, jest trudne dla uchodźców. Salezjanie we Włoszech, Niemczech, Austrii i Hiszpanii – pośród wielu innych krajów – czynią to w ramach różnych inicjatyw, związanych ze strukturami edukacyjnymi i nowymi strukturami, które zostały specjalnie stworzone po to, by zapewnić tego rodzaju usługi.

Są i inne, liczne inicjatywy, które tutaj nie zostały wymienione, a które salezjanie podejmują na całym świecie, pomagając tym bezbronnym ludziom, których liczba, z powodu wojen, ciągle wzrasta. Według danych Salezjańskiej Prokury Misyjnej w Madrycie, liczba uchodźców, którym pomagają salezjanie na całym świecie, to ponad 400 tys. osób.

Opublikowano 19/06/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca