Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

10/6/2014 - Tajlandia - Seminarium kompletujące studium Ewangelii
Zdjęcie artykułu -TAJLANDIA – SEMINARIUM KOMPLETUJąCE STUDIUM EWANGELII
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Hua Hin) – W dniach 2-6 czerwca ks. Frank Moloney, salezjański biblista, były inspektor australijski, prowadził seminarium w Ośrodku rekolekcyjnym “Don Bosco” w Hua Hin, w Tajlandii. Mowa tu o czwartym seminarium tego typu, jakie było prowadzone przez tego salezjanina w Tajlandii. I tak, na przestrzeni ośmiu lat, przedstawił on cztery Ewangelie. Wśród przeszło 100 uczestników było wielu salezjanów, a także księży i zakonników oraz świeckich z różnych regionów Tajlandii.

Początkowo Seminarium skupiło się na zasadach interpretacji, które powinny być rozumiane na bazie współczesnej lektury, krytycznej, ale ukierunkowanej na wiarę. Jest to słuszna uwaga, ponieważ pomimo iż te zasady wchodzą w zakres nauczania Kościoła od wielu dziesięcioleci, nie są dobrze rozumiane nawet przez wielu katolików.

Następnie ks. Moloney, obecnie dyrektor Programu Studiów Biblijnych i Literatury Paleochrześcijańskiej przy Instytucie Religii i Badań Krytycznych Katolickiego Uniwersytetu Australijskiego, ukierunkowywał uczestników w procesie analizy Łukaszowego opowiadania historii Jezusa: wydarzenia z dzieciństwa i “prolog” do Ewangelii (Łk 1,1-4,13), posługa w Galilei (4,14-9,50), podróż do Jerozolimy (9,51-19,44) i wydarzenia związane z Jerozolimą (19,45-24,53), ze szczególnym zwróceniem uwagi na Mękę i Zmartwychwstanie (22,1-24,53). W tym względzie pomocną okazała się także ostatnia książka napisana przez ks. Moloney’a, w którym dokonuje porównania tych czterech fragmentów u czterech Ewangelistów (The Resurrection of the Messiah. A Narrative Commentary on the Resurrection Accounts in the Four Gospels – New York: Paulist Press, 2013).

Celem tych seminariów, regularnie planowanych przez inspektorię tajlandzką, jest zapewnienie pewnego przewodnika po stronicach Ewangelii w tym historycznym momencie dla Kościoła katolickiego, w którym Sobór Watykański II (zwłaszcza dokumenty Sacrosanctum Concilium, gdy chodzi o liturgię, i  Dei Verbum, gdy chodzi o Objawienie), Synod Biskupów 2011, encyklika papieża Franciszka Evangelii Gaudium i samo Zgromadzenie domaga się od salezjanów wykorzystania Słowa Bożego jako głównego źródła życia duchowego i apostolskiego. Jak pisze św. Hieronim: “Nieznajomość Pisma świętego oznacza nieznajomość Chrystusa”.

Opublikowano 10/06/2014

 

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca