Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

23/5/2014 - Dom Generalny - 24 maja 1814: papież Pius VII wolny dzięki Maryi Wspomożycielce
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – 24 MAJA 1814: PAPIEż PIUS VII WOLNY DZIęKI MARYI WSPOMOżYCIELCE

(ANS – Rzym– W dniu 24 maja tego roku przypada dwieście lat od powrotu do Rzymu papież Piusa VII, Barnaby Chiaramontiego, benedyktyna, po pięciu latach uwięzienia (1809-1814), które spędził najpierw w Savonie, a następnie w Fontainebleau, we Francji, jako więzień Napoleona. Właśnie fakt, iż uwolnienie nastąpiło we wspomnienie Maryi Wspomożycielki, popchnął Piusa VII do ustanowienia, we wrześniu 1815 roku, tego święta liturgicznego.

Ducha, w jakim papież przeżył te lata więzienia, dobrze wyraża pierwsza prośba, jaką skierował po przybyciu do pałacu biskupiego w Savonie: móc codziennie modlić się przed Najświętszym Sakramentem. Tam papież spędzał każdego dnia wiele godzin na modlitwie i adoracji, prosząc o pomoc Boga dla Kościoła i przebaczenie dla prześladowców. Tutaj również, każdego wieczora, wraz z niektórymi członkami rodziny papieskiej, odmawiał różaniec. Mieszkańcy Savony bardzo szybko poszli za jego przykładem, gromadząc się na modlitwie przed tabernakulum, i odmawiając różaniec, zgodnie z jego intencjami.

Po koronacji w Savonie figury Matki Boskiej Miłosierdzia Pius VII ustanowił święto Wspomożycielki na wieczną pamiątkę swojego uwolnienia i wolności przywróconej Kościołowi. W ten sposób ten tytuł i to święto stanowią szczególne odniesienie do posługi papieża, jak i wolności Kościoła w jego posługiwaniu.

Dwusetna rocznica uwolnienia papieża Piusa VII i jego powrotu do Rzymu w dniu 24 maja wpisują się w przygotowanie do obchodów Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko, w czasie których będą także wspomniane dwieście lat ustanowienia liturgicznego święta Maryi Wspomożycielki.

Optrznościowo, imię Księdza Bosko było łączone już od jego narodzin z imieniem Wspomożycielki, której kult “uczy nas – jak przypomniał papież Benedykt XVI w czasie swojej podróży do Sawony w 2008 roku – odwagi w stawianiu czoła wyzwaniom świata: materializmowi, relatywizmowi, sekularyzmowi, gotowości do osobistego poświęcenia, aby tylko pozostać wiernym Panu i Jego Kościołowi. Przykład pogodnej wytrwałości, jaki dał Papież Pius VII, zachęca nas do zachowania w chwilach prób zaufania do Boga, będąc świadomym, że On, chociaż dopuszcza trudne chwile dla swojego Kościoła, nigdy go nie opuszcza. Dzieje tego wielkiego Papieża zachęcają nas do stałej ufności we wstawiennictwo i matczyną opiekę Najświętszej Maryi Panny”.

Te wydarzenia historyczne są uwiecznione w Bazylice Maryi Wspomożycielki w Turynie: zarówno na fasadzie, gdzie na wypukłorzeźbie jest przedstawiony papież Pius VII, który koronuje Najświętszą Maryję Pannę w Sanktuarium w Savonie po swoim uwolnieniu z niewoli napoleońskiej, jak i na wielkiej kopule, gdzie papież jest przedstawiony w momencie ustanowienia liturgicznego święta Maryi Wspomożycielki.   

Opublikowano 23/05/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca