Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

8/4/2014 - Dom Generalny - KG27: szkoły salezjańskie w sieci
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – KG27: SZKOłY SALEZJAńSKIE W SIECI
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Rzym) – W tradycji salezjańskiego wychowania szkoły stanowią znaczącą obecność, zwłaszcza gdy wpisują się w “projekt realizowany wspólnie przez Salezjanów Księdza Bosko (SDB) i Córki Maryi Wspomożycielki (CMW), którzy zdecydowali się połączyć siły w celu wypracowania materiałów pedagogicznych i duszpasterskich, świadomi wyzwań, ale i patrzący z ufnością na przyszłość salezjańskiej edukacji w Brazylii”.

Sieć Szkół Salezjańskich (RSE) działa z poszanowaniem krajowego prawa szkolnego, przygotowując wspólnie materiał dydaktyczny, towarzysząc w szkoleniu personelu uczącego i pomocniczego, stale wzorując się przy tym na systemie wychowawczym i duszpasterskim Księdza Bosko.  

Doświadczenie z tym związane przedstawili członkom Kapituły Generalnej 27 w czasie wspólnego “słówka na dobranoc” przełożoni inspektorii brazylijskich z siedzibami w Sao Paulo i Recife.

RSE istnieje w Brazylii od 12 lat i obejmuje przeszło 112 szkół: 54 prowadzonych przez salezjanów, 49 przez CMW i 9 prowadzonych przez innych partnerów (szkoły, które korzystają z materiału dydaktycznego sieci, ale które nie zależą ani od salezjanów, ani od córek Maryi Wspomożycielki), a więc w sumie – 59 tys. uczniów i 5 tys. wychowawców.

Zasadniczym i priorytetowym jest tutaj program nauczania, który jest ujednolicony na poziomie krajowym i przewiduje lekcje bezpośrednie i on-line. W tej chwili RSE stara się uwzględnić nowy kontekst cyfrowy, zarówno gdy chodzi o nowe technologie przyswajania wiedzy, jak i opracowanie materiału dydaktycznego w wersji cyfrowej, co zostało zlecone wydawnictwu EDEBÉ, jak również w tym celu wykorzystuje się platformę “Esemtia”.

W procesach nauczania szczególną rolę odgrywają momenty szkoleniowe, adresowane do tych, którzy zaczynają posługę wychowawczą. Wspólny horyzont dla całego nauczania wyznaczają treści, które były zasadnicze w doświadczeniu wychowawczym Księdza Bosko: „kształtować dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli” oraz „ewangelizować wychowując i wychowywać ewangelizując”.

Ten horyzont stanowi serce projektu wychowawczego i duszpasterskiego każdej szkoły, ponieważ w planowaniu RSE “nie można myśleć o programie wychowawczym bez programu duszpasterskiego, jako że duszpasterstwo jest tutaj sercem szkoły”.

W każdej szkole jest obecna ekipa duszpasterska, która animuje wolontariat młodzieżowy, tygodnie misyjne, działalnośc grup misyjnych, spotkania szkoleniowe dla młodych animatorów, przygotowanie momentów “na dzień dobry” i “dobre popołudnie”, uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży, celebracje sakramentów z Eucharystią i spowiedzią, działalność grup teatralnych i tanecznych, zespołów muzycznych i grup sportowych.  

Spojrzenie ma zawsze zwrócone ku przyszłości, przede wszystkim po to, aby przyjrzeć się wyzwaniom, takim jak np. stała formacja czy udział w tekstach umiejętności, które ułatwiają dostanie się na uniwersytet czy uzyskanie stypendiów.

W przyszłości RSE chce poprawić kształcenie wychowawców i administratorów, aby nie przestali być kimś znaczącym dla młodzieży, czyniąc to ze stałym odniesieniem do wartości Ewangelii, ukazując sens życia i dając nadzieję.

Opublikowano 08/04/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca