Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

24/3/2014 - Dom Generalny - KG27: na granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – KG27: NA GRANICY STANÓW ZJEDNOCZONYCH I MEKSYKU
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Rzym) –3 tys. 200 km liczy granica pomiędzy Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi z 23 przejściami kontrolnymi. To jeden z największych obszarów ruchu migracyjnego na świecie. Stąd też, w czwartkowy wieczór, 20 marca, inspektor Meksyku-Guadalajary, ks. Cleofàs Murguia Villalobos, i inspektor Zachodnich Stanów Zjednoczonych, ks. Timothy Ploch, w duecie wygłosili „słówko na dobranoc”.

Łączy się z tym wiele konkretnych problemów: Meksykanie bez dokumentów, którzy zostają wysyłani z powrotem do kraju; imigranci, którzy decydują się na powrót do swojego kraju; imigranci, którzy przybywają do miast nadgranicznych w nadziei znalezienia pracy i wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Jest to sytuacja, która jest postrzegana jako szansa dla Meksykanów, ale zagrożenie dla Amerykanów. Jest to obszar nielegalnego handlu narkotykami, bronią, pieniędzmi i ludźmi; arena, która żyje skutkami napięć społecznych i politycznych obu tych krajów.

Jest to sytuacja przemocy i braku bezpieczeństwa społecznego, która w ostatnich latach stanowi prawdziwe wyzwanie. Dlatego salezjanie wychodzą z propozycjami wychowania do pokoju, integracji społecznej, zapobiegania handlu narkotykami i przestępczości zorganizowanej.

Synowie Ks. Bosko są obecni w środowiskach ludowych i na peryferiach miast nadgranicznych. Z chwilą rozpoczęcia projektu „Granica” (1987) do dnia dzisiejszego zostało otwartych 13 oratoriów i dwa ośrodki wspólnotowe. Salezjanie współpracują z sześcioma parafiami (z których jedna znajduje się w USA), prowadzą szkołę z trzema poziomami nauczania, ośrodek dla migrantów i ubogich – te wszystkie struktury, które, zgodnie z tradycją salezjańską, oferują programy wychowania, ewangelizacji i promocji osoby ludzkiej.

Dzieła salezjańskie funkcjonują w prawdziwym kontekście misyjnym, gdzie usiłuje się wspierać doświadczenie spotkania z Jezusem poprzez przywracanie i pogłębianie wiary oraz autentycznych wyrazów religijności ludowej. A poza tym, od samego początku, działa wolontariat: przybywają młodzi z Kalifornii i Teksasu, Austrii, Hiszpanii, Włoch, Republiki Czeskiej... do których wędruje cała wdzięczność salezjanów. Bardzo silna i użyteczna okazała się współpraca pomiędzy grupami Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (MGS) z obu inspektorii.

Po Wizycie d’Insieme dla regionu InterAmeryki, która miała miejsce w Salwadorze w 2011 roku, przedmiotem studium jest propozycja stworzenia wspólnoty salezjańskiej o charakterze międzynarodowym i wzmocnienie współpracy pomiędzy Rodziną Salezjańską i świeckimi.  

“Jako synowie Księdza Bosko, spoglądamy z optymizmem na sytuację społeczną, na którą może wpłynąć nasza obecność salezjańska i lepsze warunki życia dla wszystkich, zwłaszcza dla młodych z obu krajów, oferując im możliwość doświadczenia nadziei w odniesieniu do przyszłości bardziej braterskiej, bardziej sprawiedliwej, bardziej ludzkiej, pozwalającej uczestniczyć w budowaniu Królestwa głoszonego przez Jezusa w Ewangelii”.

Opublikowano 24/03/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca