Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

29/1/2014 - Indie - Dialog pomiędzy hinduistami i chrześcijanami poprzez pracę naukową
Zdjęcie artykułu -INDIE – DIALOG POMIęDZY HINDUISTAMI I CHRZEśCIJANAMI POPRZEZ PRACę NAUKOWą

(ANS – Kalkuta)– Ostatnia książka, której autorem jest Maria Arokiam Kanaga, radca regionu Azja Południowa, nosząca tytuł “Un uomo senza frontiere. La preoccupazione primordiale di Swami Wiwekananda” (Człowiek bez granic. Pierwotna troska Swami Wiwekanandy), została zaprezentowana w dniu 27 stycznia w Kalkucie. Miało to miejsce w czasie spotkania, w którym wzięła udział spora liczba salezjanów z Inspektorii Kalkuty, byli wychowankowie salezjańscy z miasta oraz inne zainteresowane osoby.

Prezentacja książki, wydanej przez “InKdia Pubblications”, miała miejsce w przededniu Międzynarodowych Targów Książki w Kalkucie, na których ta publikacja zostanie zaprezentowana i będzie ją można zakupić.

“Człowiek bez granic” – to krytyczna analiza antropologii filozoficznej Swami Wiwekanandy, która była przedmiotem doktoratu ks. Marii Arokiamy, który obronił na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie blisko 25 lat temu. Poprzez pracę, dobrze udokumentowaną i skrupulatnie napisaną, liczącą 532 strony, autor starał się dostarczyć krytycznego studium całej filozofii Swami Wiwekanandy, chcąc pobudzić do przyjaźni i dialogu pomiędzy hinduistami i chrześcijanami.

W imieniu nieobecnego ks. Maria Arokiama, biorącego udział w posiedzeniu Rady Generalnej w Rzymie, ks. Joseph Pathickal, dyrektor “Don Bosco” i “Park Circus” oraz radca inspektorialny, odczytał przesłanie autora. Ks. Maria Arokiam nazywa w nim Swami Wiwekanandę “prawdziwym synem ziemi, esencją jednego z najbardziej wykwintnych aspektów naszej kultury i religii”. I dodaje: „Był on także, w swoim czasie, uniwersalną duszą, otwartą na wszystkie kultury i religie”.

Ks. Arokiam utrzymuje, że poprzez badania związane z doktoratem, starał się przełożyć swoją wiarę katolicką na kategorie filozoficzne i religijne hinduizmu, śledząc przykład Swami Wiwekananday, hinduistycznego mnicha i głównego ucznia jednego z najważniejszych postaci hinduizmu XIX w. - Ramakryszny Paramhansy. Wiwekananda, któremu się przypisuje wyniesienie hinduizmu do rangi jednej z najważniejszych religii świata w wieku XIX, starał się wyrazić kulturę indyjską i hinduistyczną w kategoriach filozoficznych, kulturowych i religijnych zachodnich. W tym zapyleniu krzyżowym kategorii filozoficznych i religijnych możliwa jest także praca na rzecz religijnej przyjaźni, wzajemnego zrozumienia i harmonii” – stwierdza ks. Maria Arokiam, wyjaśniając także zamiar, jaki przyświecał jego studiom doktoranckim i publikacji, którą zrealizował.

Ks. Tomy Agustín, salezjanin, wieloletni wykładowca współczesnej filozofii indyjskiej, wyraził się z uznaniem na temat książki, stwierdzając, że “praca ks. Marii Arokiama zajdzie bardzo daleko i pomoże studentom filozofii zrozumieć współczesną filozofię indyjską i starożytną myśl indyjską w nowej perspektywie, zwłaszcza w odniesieniu do zachodnich kategorii filozoficznych”.   

Opublikowano 29/01/2014 

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca